Ossobucco je tradičným receptom severotalianskej kuchyne, pochádza pravdepodobne z Milána. Gastrohistorici sa nezhodujú kedy sa tento recept vlastne objavil – jeden tábor hovorí, že patrí medzi najstaršie talianske jedlá, druhý že vznikol v jednej milánskej osterii na prelome 19. a 20. storočia. Pripravuje sa zo zadného teľacieho stehna, ktoré sa kolmo rozreže na približne 4 centimetrové plátky (pozri fotku). Práve hrúbka je veľmi dôležitá: keď je hrubšia, nedá sa poriadne prepiecť, v opačnom prípade zase môže byť príliš suché a stratí jemnosť. .
Ingrediencie:
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 8-10 deka masla
- 4 plátky zadného teľacieho stehna
- 1 malá cibuľa rozkrájaná na drobné kúsky
- polka zelerovej vňate tiež rozkrájaná na malé kúsky
- 2 dl suchého červeného vína (môžete použiť aj suché biele víno – to je pôvodná milánsky variant – v tom prípade vynechajte aj paradajkové pyré, oregáno a bazalku)
- 3 dl slepačej polievky
- paradajkové pyré (max. 1 polievková lyžica)
- soľ, nové korenie, múka
- rozmarín, oregáno a bazalka
- čipsy z cesnaku, podľa chuti (rozkrájame cesnak na jemné plátky a na olivovom oleji trošku prepečieme).
Gremolata
- 1 kytica petržlenu
- 5 prútikov rozdrveného cesnaku
- kôra z polovičky citrónu – to všetko premiešať
Sofrito (zmes zeleniny rozkrájaná na veľmi drobné kúsky a udusená)
- Zeler
- Cibuľa
- Karotka
Množstvo sofrita závisí od individuálnych preferencií. V každom prípade tvorí dôležitú súčasť jedla, nemala by však dominovať.
Postup
Najprv pripravíme sofrito. Zeleninu rozkrájame na drobné kúsky. Na masle, na malom ohni, veľmi pomaly pri častom miešaní dusíme asi 20 minút. Zelenina v žiadnom prípade nemôže byť hnedá, ale musí byť jemná a v dôsledku dusenia sa zdôrazní ich prirodzená sladkosť. Keď je hotová, môžeme pridať na masle pripečenú sedmohradskú slaninu, ale len s mierou, nemala by totiž dominovať v celkovej chuti.
Paralelne s tým pripravíme mäso. Najprv dáme mäso do múky, aby vznikol na ňom veľmi tenký film, pretrasieme, potom osolíme a ochutíme čiernym korením. Do panvice pridáme olivový olej a trošku masla, premiešame a mäso opatrne predpečieme.
Ak je pekné zlatisté vyberieme z panvice, dáme nabok. Do panvice prilejeme víno, paradajkové pyré a spolu so zvyškami ktoré tam ostali po mase zahustíme na polovicu pôvodného objemu. Vrátime mäso a zakryjeme. Na malom ohni dusíme hodinu a pol, pričom približne každých 15 minút obrátime mäso. Ak by sa omáčka príliš rýchlo vyparila, pridáme 2-3 polievkovej lyžice slepačej polievky.
Mäso musí byť natoľko jemné, aby sa dalo jesť aj lyžicou. Ak je dostatočne jemné vyberieme z panvice a dáme bokom. Sofrito prepasírujeme (ak sa Vám podarilo nakrájať zeleninu na veľmi drobné časti, tento krok môžete vynechať), pridáme gremolatu, čiže zmes petržlenu, cesnaku a citrónovej kôry a trošku prihrejeme. Pridáme čerstvý rozmarín, oregáno a bazalku. Dôkladne premiešame a pridáme maslo, ktoré omáčku zhustí a zároveň zjemní. Ak sme hotoví, omáčku prilejeme na mäso a posypeme čipsami z cesnaku. Podávame s grilovaným baklažánom.
K Ossobucco sa dobre hodí pomerne široká škála červených vín – môže to byť Rioja Reserva, kvalitnejší Bordeaux, ale ani Barolo nie je na zahodenie. Dobrú chuť!
Zaujímavé ponuky 4Home
Pre našich čitateľov so špeciálnou zľavou! Stačí pri nákupe zadať kód kupónu “AF5” a nakupujete ešte o 5% lacnejšie!

Fuj odporné
K jedlu treba byť otvorený, ani bryndzové halušky, alebo všelijaké “dary mora” nevyzerajú bohvieako lákavo na prvý pohľad.
riadna haluz toto jedlo:-)
taak nerada vidim, ked niekto spaja jedlo z vyrazom fuj……
nech je to akokolvek, na jedlo sa Fuj nehovori. a predpokladam ze to fuj bolo dokonca este pred ochutnanim. ja som si precitala iba ingrediencie a staci mi , aby som si predstavila ze to musi skvelo chutit. urcite to vyskusam. Bubu nedaj sa odradit :).
ľudia a vám sa čo nevidí?! Veď toto jedlo je jedna rozprávka!!!!
Škoda že sa to cez net nedá ochutnať, ingrediencie sa aj mne páčia snáď len to Sofrito nie je podľa môjho gusta… tam by som ten minimálne ten zeler niečím iným nahradila alebo vynechala…. no ale to by už asi nebolo ono…
Raz som to robil bolo to uňo ňuňo parádička, len je hovadský problém kúpiť teľ. koleno takto nasekané u nás. Po dlhom zháňaní cez všetkých možných BA mäsiarov som nakoniec kúpil v Tescu, v akcii, talianske mrazené rovno nasekané na Ossobucco. Ak by mal niekto typ kde sa dá kúpiť, poprosím na moj mail [email protected]
U BA mäsiarov je to takmer nemožné 🙁 . Skúste Metro
Talianske jedlo “Ossobucco” (osso – kost, bucco – dutý) je jednou z najväcsích mäsových pochútok talianskej kuchyne. Tí, co sa nechutne o nom vo svojich komentároch vyjadrujú to robia preto, lebo nevedia, co to je. Uvedený recept je len akousi napodobeninou toho, co v skutocnosti “Ossobucco” je. Vo väcsine európskych krajín je takto nakrájané mäso bezne dostat. Existuje dokonca aj nieco ako náhrada hovädzieho (nie telacieho, ako sa v recepte uvádza). Je to “ossobucco” z moriaka, presne tak isto nakrájané. Jeho príprava nevyzaduje tolko casu ako z hovädzieho mäsa. Chut je samozrejme odlisná, menej výrazná.
Doporucujem “odporcom” tohoto vynikajúceho jedla navstívit autentickú taliansku restauráciu na vychutnanie výnimocnej kvality tohoto receptu a zároven na pozmenenie svojej mienky!
suhlasim s Pepe..zaujimalo by ma kolkok krat to jedlo jedla Bea, ked ma nan taky nazor..ja v Dolomitoch zijem..jedla som to na roznych festach a vzdy som sa zalizovala..a to nie som nejak moc na maso..
ano, tento recept som neskusala, ale ossobucco na rozne sposoby som jedla, kazdy bol vyborny..
osobne nemam rada ak niekto nieco nevyskusa a komentuje, alebo ohrnie nosom..
u mna je vseobecne ossobucco velka “mnamka” ((:
na tych vasich strankach prezentujete recepty roznych kuchyn, ale to su len take pseudopatlaniny, ako aj tato…suhlasim s Pepe…zakladom je predsa vzdy glejovka a nie stehno…a to je sakramentsky rozdiel v chuti…
Správne je ossobuco (2 “s” a 1 “c”).