Tento klenot maďarskej kuchyne som prvýkrát skúsil na jednej recepcií v Egri. Nie je to síce región Bakonyu, odkiaľ recept pochádza (Bakony je pahorkatina v Maďarsku, na sever od Balatónu), ale to mi bolo úplne jedno. Polievka ma totálne ohúrila. Kto ma pozná vie, že ja polievky veľmi nemusím, a keď už tak ich mám rád bohaté, husté (ako kapustnica, fazuľová, rôzne krémové polievky). A táto zbojnícka polievka je presne taká, fajne nezdravá. Je totiž veľmi korenistá, silná, pomerne mastná. Ale tá chuť…
Našli sme recept, vyskúšali sme polievku aj doma a teraz sa s ňou pochválime. Táto polievka vám nahradí aj hlavné jedlo, vystačíte si s krajcom čerstvého chleba, sýtosť garantujem. Výborne sa dá spraviť aj doma na sporáku, ale to pravé orechové je samozrejme varenie v kotlíku.
Odporúčam len pre zdravé žalúdky, prípadne ak ste si nie istý výkonnosťou vášho tráviaceho traktu, pripravte si nejakú zažívaciu tabletku, resp. jej homeopatickú verziu, fľašku piva.
Suroviny:
- 10 dkg sedmohradskej slaniny (ako správny lokálpatriot odporúčam výrobok od Taurisu)
- 10 dkg kvalitnej klobásy (ak nemáte domácu, vyskúšajte Pitvarošskú klobásu v Bille, je ako domáca)
- 25 dkg lesných húb (prípadne niekoľko gramov sušených húb), môžete ich doplniť aj šampiónmi
- 1,5 lyžice múky
- 1 stredne veľká cibuľa
- 2 dl kyslej smotany
- 1 l vývaru
- 1-2 bobkové listy
- ½ lyžičky šalvie
- ½ lyžičky tymiánu
- 2 zemiaky
- čierne korenie, červená paprika
Ako na to:
- Slaninu nakrájam na malé kúsky a na malom ohni ich vypečiem
- Pridám nadrobno nakrájanú cibuľu, nakrájanú klobásu a krátko opečiem
- Pridám nakrájané huby, okorením, vsypem šalviu a tymián
- Po niekoľkých minútach pridám červenú papriku, aby polievka dostala krásnu červenú farbu
- Ku krásne voňajúcej mase prilejem vývar, hodím tam bobkové listy
- Do vriacej polievky hodím nakrájané zemiaky a nechám variť kým sa zemiaky neuvaria
- Do polievky pridám smotanu premiešanú s múkou a dobre premiešam
- Krátko prevarím, a hotovo
Odporúčam servírovať s krajcom čerstvo upečeného chleba.
Robert says
Asi tato polievka by mi najviac prospela, pri tej mojej natche…
otík says
nedalo mi, napriek tomu, že mám žalúdočné problémy som tento recept MUSEL vyskúšať. Výsledok je naozaj kráľovský, čo viac, s fľaškou piva naozaj aj zvládnuteľný 🙂
matej varga says
Vyzera to uplne nebezpecne.Uz len ked to vidim,tak by som zjedol aspon 1 hrniec.Prave som dojedol kyslu kapustu s Cabajkou,takze toto mi hned asociovalo “jedelne” orgie.A v chladnicke pivo nachystane.Musim vyskusat,vsetky suroviny doma mam.Pozvem nejakych spravnych jedakov a budeme debuzirovat vo velkom… 🙂
ND says
Som zvedaví na skúsenosti, prípadne zlepšováky.
Cez ďalší víkend, ak to počasie dovolí, navštívíme Bubuho a urbíme túto polievku skutočne beťárskym spôsobom, v kotlíku. Budem referovať 😀
Bubu says
Bubu sa nevie dockat 🙂
germa says
a prečo je len pre chlapské žalúdky? Nechápem ako nám môžete odopierať takúto fajnotu!
ND says
Však aj žena môže mať chlapsky silný žalúdok, néééé? 🙂
Evina says
Už viem čo tento víkend na chate uvarím!!!
Tymián mám len tú šalviu musím pozháňať…. tú som si do skalky nesadila…
ND says
so šalviou je u náš často problém. kupujem ju zväčša v maďarsku, alebo u nás v Metre (tam dostať aj čerstvú).
Dobrá správa je, že sa nám šalviu podarilo nájsť v Bille, čo je predsa bližšie ako to Metro.
Evina says
Ďakujem za typ, sušenú šalviu som zohnala, gulášik z menšou zmenou navarila (namiesto sedmohradskej slaniny som tam dala oravskú) …
bol vynikajúci, chuťovo bohatý a aj pre žalúdok sýtí.
emkey says
ND tak to bola lahôdka. Nenáročné jedlo na prípravu. Jedlo absolútne vhodné všade. Moja dcéra (13.r) toto jedlo podobne, ako guláš, rázne odmietla. Jedli sme ho teda provokačne pred ňou – vyhladovenou, ako po jazde na koni a kúpaní v Číži.
A poviem Vám, že po prvej ochutnávke som myslel, že zje aj umelohmotný tanierik. Zmes korenia (šalvia, tymián a B-list, hríby) so smotanou ouou, kto by to povedal že do kotlíka? Možno, že by som skusil vymyslieť zahusťovanie bez múky (solamil je však otázny) možno najemno postrúhaný zemiak. Recept je však absolútny, nie je čo dolaďovať.
Odporúčam všetkým, ktorí by si od guľášu chceli oddýchnuť. Verte, že keď si raz navaríte túto nenáročnú pochúťku, guľášik Vám bude chutiť lepšie. Nie je to vôbec ťažké, zvládli sme potom sériu grilovaných klobások a po pár hodinách zajedli (toto sa s guľášom urobiť nedá) znovu Beťárskou pochúťkou.
denisa says
uvedenué suroviny sú rátané pre koľko osôb?
ND says
asi tak 2-3 osoby
v kotlíku to bola asi 4-krát väčšia porcia:
https://www.gurman.rimava.sk/vyskusane-recepty/nielen-gulas/vikend-varenia-pod-holym-nebom-ii-macho-kuchyna-v-akcii/
Anonym says
Varil som ju v piatok. Zozral som ju v piatok v noci. V sobotu som oddychoval a opat som ju varil v nedelu. Zozral som ju v pondelok nad ranom … Vzdy poctivy liter, nakolko manzelke sa neuslo. Je super. Akurat naozaj zalezi na kvalite klobasky, ta dost ovplyvnuje finalny efekt tejto polievocky. Uz sa tesim na leto, ako ju navarim v kotliku. Nahradne zahustovanie (zemiakom, maizenou… ) vymyslat netreba, polievka neskysne ani v lete … nestihne …
idia says
ak máte radi polievky tohoto typu, z maďarskej kuchyne odporúčam aj tzv. fazuľovú “Jókai” polievku…tá je zas moja top, hoci mám len jemnučký ženský žalúdok, zážitok bude silný , mňam 🙂