Regionálne rozdiely sú zaujímavou a modernou témou politikov, ale aj ekonómov a regionalistov. Hovorí sa pritom o nezamestnanosti, infraštruktúre, sociálnych podmienkach a podobne. Ja som si nedávno uvedomil aj gastronomický dopad regionálnych rozdielov.
Stalo sa to pri čítaní článku kolegu gurmána, v ktorom vyjadruje ľútosť nad tým, že sa z prešporských reštaurácií vytratili klasické jedlá našich predkov a že väčšina reštaurácií sa zameriava na cudzie chute exotických krajín. Priepasť regionálnych rozdielov sa v mojej hlave zjavila pri pomyslení na malomestské reštaurácie môjho rodného kraja, kde je vrcholom jedálneho lístku ešte vždy čiernohorský rezeň, cesnaková polievka, prípadne klasické „Gordon Blue“ 😀 (samozrejme česť výnimkám – pozdravujem najmä Kekýno v reštaurácií Európa a teľacie na mede a horčici v Zlatom Býku).
Aj preto sa Malomestskí gurmáni snažia o objavovanie nových chutí a receptúr, pričom samozrejme rešpektujú, obdivujú a v slušnej miere aj praktizujú výborné recepty našich materí.
V rámci bratskej kolegiality budeme teda venovať priestor aj pre malomestské klasiky, ktorými možno ulahodíme našim kolegom, Veľkomestským gurmánom.
Začneme peckou maďarskej kuchyne, jedlom, ktoré je naraz náramne jednoduché a prekvapivo chutné, ktoré som ja osobne ochotný konzumovať tri dni v kuse, zemiakovým paprikášom.
Suroviny:
- 1 kg zemiakov
- 1 veľká cibuľa
- 10 dkg údenej domácej slaniny
- 15 dkg údenej domácej klobásy (ak nemáte domácu, odporúčam Pitvarošskú, dostať ju v Bille, je výborná, skoro ako domáca)
- 1 lyžička červenej papriky
- 1 čerstvá zelená paprika
- 1 paradajka
- Soľ, čierne korenie, párky
Ako na to:
- Slaninu nakrájam na malé kúsky, na miernom ohni ich opečiem, kým nevypustia tuk
- Pridám najemno nakrájanú cibuľu, pod pokrievkou ju mierne udusím
- Pridám nakrájanú klobásu, spolu pražím, kým klobása všetko krásne zafarbí
- Na miernom ohni opatrne pridám červenú papriku, premiešam a pridám nakrájané zemiaky
- Prilejem toľko vody, aby bola masa zaliata
- Mierne osolím, okorením (pozor so soľou, aj slanina, aj klobása sú dosť slané) a na miernom ohni začnem variť
- Keď sa zemiaky napoly prevaria, pridám nakrájanú zelenú papriku a olúpanú paradajku
- Zemiaky uvarím domäkka
- Ak chcete mať výdatnejšiu porciu, pridajte pred koncom varenia nakrájané párky (len kvalitné, ináč vám blbá chuť lacných párkov zoberie celé čaro tohto jedla, v tom prípade ich radšej ani nepoužívajte)
- Servírujem s kyslou smotanou, čerstvým chlebom a kyslou uhorkou.
Tip: kvalita tohto jedla vo veľkom závisí od kvality použitej klobásy. Takže skúste zohnať domácu klobásu.
zemiakovy paprikas je urcite dobre jedlo, ale styl tohto clanku v akom bol napisany je perfektny. klobuk dole.
možno zo neprospeje môjmu gurmánskemu imidžu, ale je to jedno z mojich naj.
proste toto jedlo milujem a vymenil by som ho aj za ten najlepší filet mignon
o tomto jedle som už počul od svojich kolegov, čo pochádzajú z južných krajov, ale ešte som ho nejedol. Kuchynský program na soboty tu jasný. POtom sa ozvem, ako to šlo.
Tak, a je to odskúšané. ND má pravdu, je to výborné a tiež som nevedel prestať jesť.
Zemiakový paprikáš milujem a samozrejme mám aj domácu klobásku:) Ale doma som asi jediná, kto toto jedlo miluje, takže ho varím skutočne málokedy, pretože ho dokážem jesť do bezseba!
ano anooo ANO ANOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. Aspon raz za mesiac musi byt. Poloviciak tomu hovori Gulaska lebo tak to vola jeho mama. My sme tomu vzdy hovorievali falosny gulas a casto sme pozivali aj ovela menej kvalitnu klobasu. Priznavam. 🙂
U nás je to v origináli Paprikás krumpli 🙂
paprikáš krumpli aj u nás, len som to zabudla napisať:)
Ja len ze asi pred hodinou som ho dojedol a konecne som trochu odfucal a mozem sa ozvat. Varil poloviciak a bolo to skveleeeeeeee.
Odporúčam vyskúšať aj sedmohradskú variantu tohoto receptu, najmä ak sa vám podarilo podliať viac vody: keď sú zemiaky dovarené, nasádžte do nich drobné haluštičky ( nokedle), ešte chvíľočku povarte a hotovo. Netreba ich veľa, aby to zas nebolo príliš husté.
Protestujem! Haluštičky sú zneúctením svätosti parikáš krumpli. 😀
zaujímavý článok, ktorý podčiarkuje tento článok:
http://www.sme.sk/c/3847569/Slovenska-kuchyna-je-nedotknutelna.html
vyborne jedlo. moj priatel je Cech a odkedy som mu to uvarila miluje paprikas.
Na nešťastie mnoho slovenských reštaurácií mýlne nazýva jedlo “Cordon Blue”
“Gordon Blue”. Existuje gin Gordon’s, ale ten so spomínaným jedlom nemá nič spoločné.
Názov pochádza od názvu pravdepodobne na celom svete najslávnejšej a najuznávanejšej školy pre kuchárov v Paríži “Le Cordon Blue”.
Tá je dnes rozšírená v 15 krajinách sveta s 27 školami pre temer 20000 študentov zo 70 štátov sveta.
Názov Cordon Blue pochádza z roku 1578, kedy vznikol Rád Svätého Ducha. Jeho členovia pri slávnostných príležitostiach nosili medailu zavesenú na modrej stuhe (Cordon Blue). V roku 1895 francúzska novinárka Marthe Distel použila tento názov vo svojej knihe “Kuchárka Cordon Blue”. Kniha mala obrovský úspech a ešte v tom istom roku založila školu kuchárskeho umenia.
Od svojho vzniku škola získala medzinárodné uznanie. Už v roku 1897 mala prvého študenta z Ruska a v roku 1905 z Japonska.
Audrey Hepburn navštívila školu Le Cordon Blue za účelom filmovania (film Sabrina).
Jedlo “Cordon Blue” je výtvorom tejto školy a názov bol použitý vďaka úspechu tohoto receptu.
Práve na tom som narážal tým smajlíkom po názve 🙂
Cordon BLEU 🙂
je to vynikajuce jedlo,len tie parky tam za ziadnych okolnosti nedavajte,pokazi to jedlo .radsej si spravte halusky,cez gulatu dierkovanu haluskaren,a tym sa aj zahusti.domaca klobasa ja samozrejmost,bez toho to ani nerobte,lebo to bude mat chut ako nakladane zemiaky so spekackami
to je slepy gulas a ne paprikas
Milý daniel, si vedľa. Toto je veru klasický paprikás krumpli ako má byť, z toho nepustím, je to moja srdcovka 🙂
Nože si vygoogluj “paprikás krumpli recept” a pozri výsledok.
Slepý guláš je guláš bez mäsa. Máš pravdu v tom, že je to podobné, ale do slepého gulášu patrí aj zelenina – mrkva, petržlen, ale napr. aj kmín, a nepatrí doň klobása.
súhlasím s tým že zemiakový paprikáš je vynikajúca vec,ale párky sa tam nikdy nedávaju,naozaj sa stým pokazí chuť od dobrej domácej klobásy,ja tam ešte davam nakoniec u nás sa tomu hovorí že štipkance-je to voda ,vajce,múka,soľ,trochu to aj zahustí ,takže tam treba dať viac vody
Nepovedal by som, že sa tam nikdy nedávajú. Ja ich tam sem-tam dávam, a keďže tam dávam kvalitné, neskazia chuť klobásy. Ak chcete robiť ortodoxný recept, ani slanina, ani klobása, ba ani štipkance tam nemajú čo hľadať. Ale každému podľa vlastného gusta, nemyslíte?
prave som jeden taky urobila ale dala so mtam zmes cervenej papriky zamiesanu s lyzickou cierneho korenia a dvoma vegety a na koniec so mtam dala pokrajane spekacky . vybrony bol ! 🙂
Takto ma vyzerat pravy paprikas krumpli !!!
Rád jem niečo nové a tento recept mi . Ja som varil paprikáš veľakrát, ale aj takto mi chutilo. Bolo to také bohatšie. Ďakujem
chutilo mi
Tak varím a tie párky som zohnal kvalitné tak dám na kolieska a orestujem a potom ich tam nahádžem – párky natiahnu do seba a vyppustia zo seba vše a potom to tam fakt môže vaďiť
…. ja v pripade rychlej nutnosti pouzijem namiesto papriky a paradajky leco, tiez je to uzasne…mnam