Rómov z nášho regiónu často vidieť v nákupných centrách s plným vozíkom múky. Vždy som sa čudoval, čo s toľkou múkou robia. Potom mi bolo vysvetlené, že si doma pečú „cigánsky chlieb“, placku z nekysnutého cesta, upečenú na panvici, kameni, alebo na platni. Manželka tvrdí, že ho už koštovala a že je veľmi chutný, najmä jeho luxusná verzia, potretá masťou.
S niečím veľmi podobným som sa neskôr stretol v indickej reštaurácií, volali to čapati a podobne ako naan, aj tento typ pečiva sa veľmi hodí ku korenistým jedlám. Zistili sme recept, a hľa, niečo ako cigánsky chlieb. Čapati je síce najviac známe z indickej kuchyne, ale jedia ho po celom východe, od Indie, až po Severnú Afriku, možno je aj predkom cigánskeho chleba.
A teraz k výrobe čapati:
Suroviny:
- 350 ml celozrnnej múky (pôvodný recept je písaný na hrnčeky, preto uvádzam mililitre) – môžete zmiešať aj s hrubou múkou, lebo indická celozrnná múka vraj nie je taká tmavá, ako naša
- ¼ lyžičky soli
- 3 lyžice oleja
- 115 ml vody
Postup:
- Do nádoby dám múku a soľ, dobre premiešam
- Prilejem olej a znova poriadne premiešam
- Postupne pridávam voda a vmiešavam ju do cesta
- Cesto dobre vymiesim, vyrobím z neho guľu, jemne ju potriem olejom, aby nevyschla, nechám ju na 15-20 minút odstáť
- Guľu rozdelím na 9 menších guľôčok, približne veľkosti golfovej loptičky
- Trošku posypem múkou a guličky vyvaľkám na tenké placky
- Zohrejem teflónovú panvicu (pričom elegantne ignorujem všetky varovania výrobcu panvice, podľa ktorých sa prázdna panvica zohrievať nemá)
- Keď je už poriadne horúca, vložím prvé čapati a začnem piecť, po asi pol minúte sa cesto začne nadúvať
- Teraz prichádza hra s jedlom – aby sa pekne nadula celá placka, začnem objavujúce sa hrbole jemne stláčať, aby som vzduch pretlačil aj inde
- Placky pečiem asi minútu na každej strane a potom vyberiem z panvice, kde zase spľasne
- Potriem maslom a podávam k indickému jedlu
Zaujímavé ponuky 4Home
Pre našich čitateľov so špeciálnou zľavou! Stačí pri nákupe zadať kód kupónu “AF5” a nakupujete ešte o 5% lacnejšie!
Anonym says
mám taký pocit, že cigánsky chlieb je iný v tom, že doň dávajú aj sódabikrabónu.
asi
alena says
Dik! Po navratu z Indie se podrobny recept bajecne hodi! Urcite bych to dala dohromady i sama, ale mate tam dobre vychytavky. A na fotce vypadaji placky uplne presne indicky…
Ano, nase sousedka v Dharamkotu davala do capati cosi jako prasek do peciva, ale to si odpustim (?), staci to jen s vodou, myslim.
Mejte se krasne,
Alena
Maria says
Ano je velmi chutny, robime si ho z priatelom kazdy den z pravej indickej muky (ATTA), ale original bez soli a oleja. Je to priloha k indickym jedlam, takze nie je potreba ani olej ani sol. Jedla su dost pikantne a pripravovane na olivovom oleji. Uz by som nemenila za nasu kuchynu,
Maria………..
Mirka says
zdravim..
prave pracujem na tomto chlebiku. Nahodou slovensky recept na “keema” sa nenajde?
Kakao says
Zdravicko.. no u mna to nedopadlo dobre.. neviem cim to je ale mne sa to nenafukne.. proste to zostane len taka tvrda placka (podla toho kolko to robim),.. uz som skusal snad vsetko. Sodu bikarbonu, kukuricny skrob, prasok do peciva, viac vody, menej vody,tenku placku, hrubu placku, menit teploty, inu muku e.t.c. furt nic… Vas chlieb vyzera na obrazku uplne skvelo.. kde je hacik ??
Klára says
Dobrý den, Vaše indické recepy jsou báječné, moc za ně děkuji. K čapati se chci zeptat, jestli se dají připravit den předem a druhý den použít (případně třeba po navlhčení a prohřátí, jako je tomu třeba u kupovaných mexických tortil). Předem díky, hezký den.
ND says
Kakao:
neviem kde môže byť chyba, žiadne prášky do pečiva k tomu nie je potrebné používať. jediné čo ma napadá je buď nesprávny typ múky, alebo možno nedostatočne rozpálená panvica. skúste ich upiecť na kovovej platni, ktoré sú väčšinou v každej domácnosti
Klára:
Teší ma, že moje obľúbené recepty majú svojich fanúšikov 🙂
Bohužiaľ, tie čapati som ešte neskúšal skladovať, vždy sa nám podarilo všetko zjesť na prvý šup. Ale predpokladám, že sa správajú podobne ako tortillas, ich zloženie je veľmi podobné.
Maria says
Ja si čapati väčšinou pripravujem deň vopred. Tesne pred jedením ich opäť ohrejem na panvici z jednej i druhej strany, alebo aj v mikrovlnnej rure. Tak to robia aj indovia s ktorými žijem a pracujem.
Maria says
Do original čapati pripravovaných doma určite nie je potrebne pridávať ani prášok do pečiva a ani sódu bikarbona. Hlavne je potrebne cesto kvalitne vymiesiť a správne vyváľkať, dať na rozohriatu panvicu, asi po 10-15 sekundach obrátiť, opiect z jednej strany nie moc do tmava a potom otočiť, tu je dobre keď utierkou pritláčame na miestách kde sa to nechce nafuknúť, aby sa vzduch dostal všade. Mój priateľ to občas vie aj tak robiť, že aby to dobre napuchlo tak jednu stranu opečie na panvici a druhu priamo na ohni, ale treba velmi rychlo reagovať, aby to nezhorelo. Samozrejme robi to cely zivot, tak je v tom jednicka, ale uz sa to dari aj mne.
Miska says
Odlezane capati nie su ako cerstve. Ja olej nedavam do cesta, davam citronovu stavu a aby sa placka nafukla, treba a panvicu poriadne rozhorucit. cesto musi byt poriadne vypracovane a hotove capati zabalit do utierky.
http://ssalonis.blogspot.com/2010/04/indicke-placky-capaty.html
Michaela says
V indickej rodine, kde som pracovala, som capati pripravovala len z muky ata vody, oleja a štipky soli. Správne capati sa musi nafuknut a to docielite nasledovne.
Idealne je pripravovat ich na plyne / cize ohen a nie ziadne blbe sklo platne /.
Jednu stranu opeciete na platni suchej ale tak, aby ste na nej nemali čierne bodky, potom pretocite na druhu a tu opeciete dokladne. Nakoniec by ste mali placku umiestnit tou malo upecenou stranou na priamy ohen a vtedy sa Vam cela nafukne. Ja som na to pouzivala kovovu okruhlu trojnozku s mriezkou takej vysky , aby plamen bol pod plackou. Placku umiestnite do nadoby, potrite maslom a prikr&te utierkou.
Mne sa placky nenafukovali ked boli zle vyvalkane – boli hrube. Mali by byt tenucke. Vyzaduje to trosku praxe a casom Vam to pojde jedna radost. Panvica by idealne mala byt kovova, ziaden teflon.
Co sa tyka ohrevu placiek, domaci jedli len cerstvo upecene capati, tie z predchadzajuceho dna sme nikdy nevyhodili, ale spracovala som ich do rychleho snacku s korenim, kyslim mliekom a pod.